SAD WINTER?

Viete čo má spoločné depresia a Vianoce? Prichádza zima, s ňou však aj zimná, či vianočná depresia. Pokiaľ ste sa so slovným spojením „zimná depresia“ ešte nestretli, tak Vás možno prekvapí, že zimná depresia je najrozšírenejšia forma. Ja však verím, že väčšina z Vás o nej už počula, dokonca mnohí to aj veľmi dobre poznajú. Takmer žiadna energia a chuť do života, dlhé hodiny preležané v posteli, koníčky odrazu prestávajú byť zaujímavé, často to však zachádza do takých extrémov, že práca sa stáva niečím zdanlivo nemožným a frustrujúcim.zma3

Viete, čo predstavujú 3 písmenká: „SAD“? Po anglicky to znamená smutná/ý, v odbornej terminológií/reči sa jedná o takzvanú sezónnu Afektívnu poruchu (Disorder). Síce si môžeme povedať, že na rozdiel od klinickej depresie je sezónna afektívna porucha „len sezónna“. Pre ľudí, ktorí ju zažívajú, je život rovnako bezvýchodisková situácia, ktorá sa stále zhoršuje. Človek trpiaci SAD môžu síce vykazovať depresívne stavy aj mimo kritického zimného obdobia, najčastejšie však postihujú človeka práve v zime.

 

Nie je za tým iba fakt, že z Vianočného sviatku, ktorí sme kedysi považovali za čas zbližovania sa so svojou rodinou a blízkymi, sa stal sviatok materialistický a plný stresu. Sú za tým aj mnohé ďalšie dôvody, ako napríklad neuroprenášače v našom mozgu – najmä serotonín. Určite viacerí viete, že nedostatok serotonínu ide ruka v ruke s depresiou. Menej ľudí však vie aj to, že významný vplyv na hladinu serotonínu v mozgu má práve slnečné svetlo. V zime je slnečného svetla menej, preto obsahuje ľudský mozog menej serotonínu (ktorý je mimochodom prekurzorom melatonínu, hormónu, ktorý sa naopak tvorí v našom mozgu počas tmy). Sezónnu afektívnu poruchu dokonca môžeme liečiť špecifickou fototerapiou, ktorá sa inak dá nazvať aj „terapia svetlom“. Keď je forma poruchy ťažšia, táto terapia nemusí byť veľmi účinná. U citlivejších jedincov to však nemusí byť iba „zlé obdobie“.

Pridajte k týmto faktorom iba malú časť z ďalších faktorov, ktoré pri zimnej depresií hrajú rolu, ako napríklad stresy z nakupovania darčekov, ktoré nás strašia od septembra, osamelosť, či nostalgickú túžbu po atmosfére typickej pre Vianoce – a máte to tu. Hoci tvrdenie, že najviac samovrážd spáchajú ľudia počas obdobia Vianoc, sa v nedávnej dobe ukázalo ako dosť rozšírený mýtus, Vianočné obdobie nasleduje z hľadiska počtu spáchaných samovrážd ihneď po jarnom období. Jarné obdobie však predbehlo Vianoce podľa viacerých teórií odborníkov iba z toho dôvodu, že dnes napriek zhoršujúcej sa situácií, je v období Vianoc našťastie stále často prítomnejšia podpora rodiny, ako v iné ročné obdobia. Mám pri tom na mysli najbližšej rodiny, (nie tetky Magdy, ktorú vidíte iba na Vianoce).

Zvýšený výskyt samovražedných myšlienok počas Vianoc však nie je ničím prekvapujúcim. To netreba brať na ľahkú váhu. Kratomág si však pre Vás pripravil zopár tipov, aj balíček produktov, vďaka ktorému je pre citlivejších jedincov, obdobie Vianoc predsa len obdobím pokoja a mieru, lásky a radosti. Než Vám poviem o Kratomágovom nápade, najprv zopár zásadných rád: NESNAŽTE SA IZOLOVAŤ, v spoločnosti by mali tráviť čas najmä jedinci náchylnejší k suicidálnym myšlienkam. Urobte pri nakupovaní nezmyslov, ktoré síce dočasne potešia ego, RADOSŤ AJ SVOJMU EGU a doprajte si škoricový trdelník, kúpte si teplý kabát ktorý sa Vám vždy páčil, alebo si akokoľvek inak urobte radosť, ak Vám to finančná situácia dovolí. Ďalšia dôležitá rada je: NEPOTLÁČAJTE EMÓCIE, keď máte hlavu plnú myšlienok, ktoré Vás zožierajú zaživa, vyplačte sa, vykričte sa, môžete si dovoliť dať najavo smútok aj v období, kedy sú v televízií všetci šťastní a vysmiati. SNAŽTE SA ŽIŤ VIAC V PRÍTOMNOSTI. Športujte, meditujte, venujte sa umeniu, alebo Vaším koníčkom.

 

Podložené tvrdenie, že Kanna, rastlinka inak nazývaná aj Sceletium Tortuosum je vynikajúce prírodné antidepresívum, sme Vám predložili už v článku Mechanizmus antidepresívneho pôsobenia Kanny a kontraindikácie s inými látkami

zm2

Kanna je záma tým, že obsahuje alkaloid Mesembrin, ktorý pôsobí ako silný inhibítor spätného vychytávania serotonínu zo synaptickej štrbiny. Pri vysokej dávke inhibuje v malej miere aj spätné vychytávanie noradrenalinu a dopamínu. Táto inhibícia spätného vychytávania serotonínu, predstavuje pravdepodobne hlavný mechanizmus, ktorý vysvetľuje klinické a farmakologické účinky rastliny Sceletium tortuosum na ľudské telo – tzv. antidepresívny účinok.

zma1Tento článok, ako aj ostatné články na tomto blogu nenabáda na konzumáciu spomínaných bylín a produktov. Články sú často písané nezávislými autormi, ktorí s obchodom Kratomedic nemajú nič spoločné a všetky články majú len informatívny charakter.

Späť do obchodu