Calea zacatechichi, alebo horká tráva

Doteraz odborníci neobjavili presnú príčinu, ako presne navodzuje Calea účinky, kvôli ktorým ju užívali už staré Mayské kmene, niektoré výskumy však naznačujú, že tieto účinky sú zapríčinené pôsobením na centrálnu nervovú sústavu.

Za pozorovateľné účinky môžu byť zodpovedné niekoľké látky obsiahnuté v tejto byline. Okrem mnohých flavonoidov, acacetínu a caleicínu, je v nej prítomný taktiež účinný alkaloid s názvom germacranolid.

Lucídne sny, čo ešte?

Okrem toho, že táto rastlina navodzuje lucídne sny, ktorým sa venujem v predošlom článku, má horká tráva aj schopnosť ovplyvniť vnímanie aj v bdelom stave. Viacero jej užívateľov popisuje veľmi slabé halucinácie. Iní užívatelia, ktorých počet je vyšší, popisujú, ako im Calea zlepšuje kognitívne schopnosti, ako napríklad schopnosť udržať pozornosť, alebo majú pohotovejšie reakcie. Čo sa týka spomínaných halucinácií, ktoré údajne niektorým užívateľom Calea navodzuje tesne pred spánkom, títo jedinci spôsobené halucinácie bližšie opisujú ako „videnie ako v sne“, „krásne mystické obrazy“ a pod. Ak má Calea naozaj schopnosť takto zmeniť vnímanie v bdelom stave a navodiť halucinácie, tieto halucinácie sa však ani zďaleka nepribližujú očividným intenzívnym účinkom, aké spôsobujú známe psychedelické látky ako napríklad LSD, alebo lysohlávky.

Okrem spomenutých účinkov bol po užití Calei spozorovaný aj dočasný pokles krvného tlaku a mierne spomalené dýchanie, takže môže pred zaspatím spôsobiť, že sa budeš cítiť mierne zrelaxovaný, unavený, alebo dokonca trochu “mimo“.

Vzhľadom na jej pozitívne účinky na zdravie, odhalili výskumy (ako napríklad tento), že Calea zacatechichi môže predstavovať vhodný liek pre uľavenie od ťažkostí ako zápal, bolesť brucha, hnačka, alebo syndróm dráždivého čreva.

Okrem výskumu sú známe aj hlásenia jej užívateľov, ktorí uvádzajú, že im táto rastlinka pomohla s ťažkosťami ako: strata chuti do jedla, zápcha, rôzne kožné problémy, bolesť hlavy, príznaky astmy, alebo vysoká hladina cukru.

Ako ju zvyknú ľudia užívať?

Čo sa týka formy jej užívania, väčšina ľudí užíva túto bylinu vo forme čaju (ako to preferujem aj ja), alebo tiež fajčením. Ako bolo spomínané už v predošlom článku, bylina má výrazne horkú chuť (možno preto si získala názov “horká tráva“ :P). Mnoho ľudí Caleu zacatechichi kvôli jej horkej chuti vo forme čaju radšej neužíva. Pri fajčení zase niekoľkých ľudí odradí silný dym, ktorý Calea produkuje.

Drvené listy vs. extrakt

Z vyššie spomínaných dôvodov, mnoho ľudí využíva možnosť užívania tejto bylinky vo forme extraktu. Nakoľko zo samotnej bylinky sa štandardné dávky pohybujú medzi 1 až 3 gramami. Preto napríklad pri tomto 10-násobnom extrakte je potrebné pri voľbe dávky brať v úvahu jeho znásobenú potenciu. Netreba si teda robiť čaj / ušúľať cigaretu z jedného až troch gramov, ale stačí použiť približne 0,1 až 0,3 gramu. Čo sa týka čaju, považujem za nevyhnutné ti dať radu, že jednu zaliatu várku nemusíš po preluhovaní hodiť do koša. Aj keď je to bežné pri niektorých iných čajoch, táto už raz vyluhovaná dávka Calei, môže byť použitá ešte jeden, až dva krát, kým zalievaný materiál stratí luhovaním svoju potenciu a svoju schopnosť navodiť relaxáciu, či lucídne sny (čo považujem za najzázračnejší účinok tejto rastlinky). Potrebná dĺžka luhovania je 10 až 15 minút.

Niektoré zdroje uvádzajú, že zosilnenie požadovaných účinkov čaju z Calei, alebo jej extraktu, je možné fajčením menšieho množstva Calei popri popíjaní.

Calea však nie je schválená ako potravina, ani potravinový doplnok. Je preto potrebné brať do úvahy fakt, že je stále málo vedeckých výskumov, zaoberajúcich sa touto rastlinkou. 

Tento článok, ako aj ostatné články na tomto blogu nenabáda na konzumáciu spomínaných bylín a produktov. Články sú často písané nezávislými autormi, ktorí s obchodom Kratomedic nemajú nič spoločné a všetky články majú len informatívny charakter.

Späť do obchodu